You are currently viewing Czym jest decoupage?

Czym jest decoupage?

Świat artystyczny posiada bardzo wiele różnorodnych i interesujących rzeczy, które można zaklasyfikować jako oddzielną formę sztuki. Niezależnie od tego, czy jesteśmy specjalistą w dziedzinie kultury czy też amatorem danej sztuki, z całą pewnością ten świat może wydawać się wręcz nieskończony, szczególnie w kontekście nauki oraz poszerzania swoich umiejętności. Jedną z unikalnych form sztuki, jest tak zwane decoupage. Czym to jest i jak to wygląda? 

Unikalna sztuka naklejania

farby do decoupagePrzede wszystkim, zanim rozpocznie się dywagacje na temat sztuki jaką jest decoupage, to warto jest wyjaśnić czym to tak naprawdę jest i co sama nazwa w sobie oznacza. Sama nazwa tej sztuki wywodzi się z języka francuskiego, w którym to znajduje się czasownik „decouper, który dosłownie oznacza „wycinać”. Nazwa ta jest bardzo adekwatna w stosunku do tego konkretnego rodzaju sztuki, gdyż przede wszystkim ona sama polega na wycinaniu konkretnych obrazków, bądź też wzorów, a następnie naklejaniu ich na konkretne powierzchnie. mówi się, że technika ta wywodzi się z Syberii, co jest bardzo osobliwym zjawiskiem. Powędrowała ona potem do Chin, a następnie rozprzestrzeniła się dalej. W samym decoupage używa się przede wszystkim wielu specjalistycznych przyrządów, które są absolutną poprawą do wykonania poprawnego procesu „naklejenia”. Możemy do nich zaliczyć między innymi farby do decoupage, lakiery, kleje i tym podobne rzeczy, które służą przede wszystkim doszlifowaniu danego dzieła i sprawieniu, że będzie wyglądało praktycznie tak samo, jakby dany obrazek był namalowany odręcznie. 

Jak więc możemy zobaczyć, decoupage to sztuka, która jest bardzo osobliwa. Co ciekawe, prawdziwi mistrzowie oraz mistrzynie w tej dziedzinie są w stanie stworzyć takie dzieła, że na pierwszy rzut oka całkowicie niemożliwym jest odróżnienie danej naklejki od dzieła, które powstało z pędzla oraz szereg różnorodnych farb.