Ile kosztuje wykonanie charakterystyki energetycznej budynku?

Planowaliśmy z mężem sprzedać nasz dotychczasowy dom i przeprowadzić się do mniejszego domku jednorodzinnego w bliskiej okolicy. Dzieci wyfrunęły już z naszego rodzinnego gniazda i dla dwóch osób nie potrzebowaliśmy tak dużego mieszkania. Zaczęliśmy już zbierać dokumenty, które musieliśmy skompletować przed sprzedażą naszego dotychczasowego mieszkania. Świadectwo charakterystyki energetycznej było jednym z dokumentów, które były nam potrzebne.

Wykonałam charakterystykę energetyczną w dobrej cenie

charakterystyka energetyczna budynku - cenaDowiedzieliśmy się, że charakterystykę energetyczną budynku należy wykonać w sytuacji, kiedy zbywamy budynek lub lokal na mocy umowy kupna – sprzedaży lub spółdzielczego własnościowego prawa własności do lokalu, a także wtedy, kiedy budynek przeznaczony jest na wynajem. Konieczność wykonania charakterystyki energetycznej dotyczy zarówno budynków mieszkalnych, jak i niemieszkalnych czyli gospodarczych. Zależało nam na tym, aby wykonać taką charakterystykę energetyczną budynku w jak najlepszej cenie. Chcieliśmy najpierw porównać ceny różnych firm energetycznych. W tym celu zdecydowaliśmy się skorzystać z internetu. Wpisaliśmy w wyszukiwarkę frazę: charakterystyka energetyczna budynku – cena, i zaczęliśmy przeglądać wyniki. Jak można się było spodziewać cena charakterystyki energetycznej budynku była zależna od wielkości budynku. Co ciekawe, w przypadku budynków niemieszkalnych cena wykonania charakterystyki energetycznej budynku była dużo wyższa niż w przypadku budynków mieszkalnych. W przypadku budynków gospodarczych cena charakterystyki energetycznej zawsze przekraczała tysiąc złotych. Z kolei w przypadku budynków mieszkalnych o powierzchni maksymalnie 100 metrów kwadratowych cena wynosiła zazwyczaj od 250 zł do 300 złotych. W przypadku budynków mieszkalnych o większej powierzchni cena ta była nieznacznie wyższa, zazwyczaj zależała od kolejnych metrów kwadratowych.

Szybko udało nam się z mężem wybrać firmę energetyczną, która wykonywała charakterystykę energetyczną budynku w bardzo dobrej, przystępnej cenie, jednej z najniższej na rynku. Wykonanie charakterystyki energetycznej lokalu kończy się wystawieniem świadectwa charakterystyki energetycznej budynku. Taki dokument jest ważny dziesięć lat od momentu jego wystawienia.