You are currently viewing Jak objawia się borelioza?

Jak objawia się borelioza?

Borelioza jest chorobą zakaźną, która wywoływana jest u ludzi i zwierząt, głównie przez kleszcze. Pajęczak żywi się krwią, a samo zakażenie chorobą może nastąpić podczas bezpośredniego kontaktu. Kleszcz wstrzykuje zaatakowanemu znieczulenie, przez co ukłucie nie jest wyczuwalne, a tym samym odnalezienie pajęczaka często stanowi wyzwanie. Sama bakteria boreliozy przedostaje się do organizmu przez ślinę lub wymiociny kleszcza. Z reguły następuje to w drugim lub trzecim dniu pasożytowania.

Czy boreliozę można wyleczyć?

borelioza - objawyW okresie do 24 godzin od ukłucia kleszcza, ryzyko zakażenia jest bardzo niskie. Należy zatem zawsze po powrocie z zalesionych terenów dokładnie obejrzeć swoje ciało. Z czasem jednak, jeśli kleszcz nie zostanie wyciągnięty, jest on w stanie zainfekować organizm człowieka lub zwierzęcia. Może to spowodować, że zakażony zacznie się borykać z poważną chorobą, jaką jest właśnie borelioza – objawy mogą różnić się u każdej osoby, niemniej jednak wyróżnia się kilka najczęściej spotykanych problemów zdrowotnych. W pierwszej fazie boreliozy, która występuje od 3 do około 40 dni, mogą występować zmiany skórne. Pojawia się rumieniec w okolicach ukąszenia, który z czasem może się powiększać. Nie zawsze jest on jednak widoczny. Niekiedy już w tej fazie rozwoju choroby, pojawiają się objawy podobne do grypy, w tym między innymi gorączka oraz złe samopoczucie. Kolejna z faz boreliozy może zostać odczuta po kilka tygodniach, lecz objawy będą towarzyszyły nawet kilka lat. Jest to ciągłe zmęczenie, bóle stawów i mięśni, a także różne zaburzenia psychiczne. Ostatnia z faz następuje po roku lub kilku latach od zakażenia i są to poważne zaburzenia neurologiczne i kardiologiczne, zapalenia stawów oraz zmiany skórne. Niektórzy mogą mylić boreliozę z reumatyzmem lub innymi chorobami.

Boreliozę można jednak wyleczyć podobnie jak niektóre z innych chorób przenoszonych przez kleszcze. Im choroba zostanie szybciej zdiagnozowana, tym leczenie będzie krócej trwało. Do wyleczenia boreliozy stosuje się antybiotyki, najczęściej jest to doksycyklina. Lekarstwa należy stosować przez kilka tygodni lub miesięcy w zależności od postępowania choroby i indywidualnych zaleceń specjalistów. Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i zbadać się zawczasu.