You are currently viewing Jak powstają rozety w podłodze?

Jak powstają rozety w podłodze?

Drewniane podłogi już od wielu kat cieszą się niesłabnącą popularnością. Zapewniają one bowiem bardzo ciekawy efekt wizualny, a przy odpowiedniej konserwacji, okazują się też zaskakująco trwałe. Dodatkowo, można tworzyć na ich powierzchni różne, bardzo ciekawe wzory.

Zastosowanie rozet drewnianych

drewniane rozetyWybór odpowiedniej podłogi do domu czy też mieszkania nie jest zadaniem łatwym. Trzeba brać pod uwagę nie tylko estetykę danego typu podłogi, ale również i trwałość. Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się z tego względu drewniane podłogi i parkiety. Przy odpowiednej konserwacji sa one bardzo trwałe, a dodatkowo bez trudu można je ozdabiać, do czego wykorzystać można na przykład drewniane rozety. W obecnych czasach ważne jest, by wykańczając mieszkanie odróżnić je od innych. Dlatego też podłogi drewniane przestały być jednolitymi powierzchniami, zamiast tego posiadają  różne elementy ozdobne. Wszystkie tworzy się na podłodze używając intarsji, czyli technologii polegającej na tworzeniu w sposób sztuczny lub naturalny wzorów na drewnie. Naturalne sposoby tworzenia intarsji, polegające na używaniu drewna w różnym odcieniu, są jednak coraz mniej popularne. Zamiast tego rozeta w drewnie jest najczęściej wypalana, za pomocą wiązki laserowej. Dzięki temu, można taki wzór utworzyć nawet na starej podłodze, a sama procedura jest bardziej precyzyjna i szybsza. Warto dodać, że drewniane rozety były popularne już dawniej, ale tworzono je w zupełnie inny sposób. Powstawały przypadkowo, albo tworzono je w trakcie kładzenia podłogi używając różnych rodzajów drewna, o różnym odcieniu czy też fakturze. Jasnym jest jednak, że tak tworzone intarsje nigdy nie będą tak precyzyjne i dokładne, jak te tworzone w sposób sztuczny. Dlatego też obecnie rozety w drewnie sa wycinane. Dużym plusem takich ozdób jest fakt, że nie trzeba o nie jakoś specjalnie dbać. Konserwować należy całą podłogę w taki sam sposób w jaki robiliśmy to wcześniej, gdyż rozeta drewniana okazuje się zaskakująco trwała, również na uszkodzenia mechaniczne.

Podłogi drewniane mimo upływu lat cieszą się nadal niesłabnąca popularnością. Dużym ich plusem jest fakt, że można bez żadnych większych trudności je ozdabiać. W tym celu można tworzyć na nich różnego rodzaju wzory, jak również rozety, na przykład z pomocą laserowego światła.