You are currently viewing Jak samodzielnie zbudować taras z desek?

Jak samodzielnie zbudować taras z desek?

Samodzielna budowa tarasu nie jest szczególnie trudna, jednak wymaga odrobiny samozaparcia, skupienia i przede wszystkim czasu oraz pracy. Wszystkie prace warto wykonać z dokładnością, by wszystko wyglądało, jak należy – schludnie, równo i profesjonalnie. Wiosna to doskonały czas na prace w ogrodzie, podczas których można także odświeżyć taras.

Deski na taras – jakie najlepsze?

deska tarasowaDeski na tarasie najlepiej układać w tak zwanym systemie „pływającym”, czyli takim, że deski nie są bezpośrednio przymocowane do podłoża w postaci stropu lub posadzki betonowej. Powala to na poprowadzenie instalacji pod warstwą posadzki oraz ułatwia ewentualną wymianę, naprawę lub remont tarasu w przyszłości. Budowę należy rozpocząć od przygotowania niezbędnych materiałów: podstawowego budulca, jakim są deski, legarów, na których zostaną osadzone, a także wkrętów. Warto rozrysować sobie układ desek oraz legarów, gdyż znacząco to może ułatwić późniejszą pracę. Deska tarasowa można być naturalna lub kompozytowa. W przypadku naturalnych konieczne będzie ich wcześniejsze naolejowanie lub zabezpieczenie w inny sposób przed czynnikami atmosferycznymi. Deski kompozytowe są bardziej odporne na niekorzystne warunki, trwałe i wytrzymałe. Deski i legary należy przyciąć do pożądanej długości i rozłożyć mniej więcej w takim układzie jak w projekcie. Przy pomocy wkrętów należy zamocować deski poprzecznie do legarów, tak by utworzyły równą warstwę podłogi.

Samodzielne wykonanie tarasu jest zajęcie pracochłonnymi i czasochłonnym, jednak z pewnością przyniesie wiele satysfakcji. Budowa może z początku wydawać się bardzo trudnym zadaniem, jednak przy odrobinie wprawy, wraz z kolejnymi przykręcanymi deskami nabywa się pewności, a praca idzie znacznie szybciej i sprawniej.