You are currently viewing Jak uprawiać wczesne odmiany truskawki?

Jak uprawiać wczesne odmiany truskawki?

Wczesna uprawa truskawek zyskuje na popularności. W przypadku niektórych odmian, można zbierać je już w maju. Owoce są znacznie słodsze i bardziej soczyste, niż w przypadku odmian późniejszych. Chociaż truskawki dość często znajdują się w polskich ogródkach, nie są jednak tak proste w uprawie, jak mogłoby się wydawać.

Wczesne odmiany truskawek – czego wymagają?

wczesna uprawa truskawek - nawożenieTruskawka ma bardzo specyficzne wymagania co do gleby. Lubi glebę, która jest kwaśna, ale nie za bardzo – najbezpieczniej będzie zachować pH na poziomie 5-6. Poza tym, bardzo lubi stanowiska żyzne, bogate w próchnicę. Podłoże nie powinno być zbyt zbite – układ korzeniowy truskawki jest bardzo delikatny i może nie poradzić sobie z przebiciem się przez zbyt zbitą ziemię. Same procesy pielęgnacyjne nie są szczególnie czasochłonne. Wyjątkiem jest wczesna uprawa truskawek – nawożenie należy przeprowadzać wtedy częściej, ponieważ ziemia po zimie może być wyjątkowo uboga w wartości odżywcze. Należy sięgnąć wtedy po nawozy NPK (azot, fosfor, potas), aby pobudzić rośliny do wzrostu. W sklepach ogrodniczych można kupić także produkty skomponowane specjalnie pod uprawę truskawek. Zawierają one bardzo dużo azotu, dzięki któremu roślina znacznie szybciej rośnie, a także substancje organiczne, które przyczyniają się do wzrostu stężenia próchnicy w ziemi. W przypadku nawozów ekologicznych, nie ma większych zastrzeżeń co do częstotliwości stosowania takich nawozów. Naturalne substancje nie są w stanie przypalić roślin, więc można używać ich do woli. W przypadku nawozów z dodatkiem chemii, należy zachować ostrożność. Młode truskawki są wyjątkowo wrażliwe na działanie substancji chemicznych – dlatego najlepszym wyborem będzie nawożenie ich nawozami ekologicznymi i kompostem. Owoce te wymagają także częstego podlewania – dwa razy dziennie to absolutne minimum, aby mogły się one prawidłowo rozwijać. Podczas okresu owocowania, należy uważać, aby nie moczyć owoców i podlewać tylko korzenie. W uniknięciu tego może pomóc zainstalowanie systemu nawadniającego kropelkowego.

Wczesna uprawa truskawek może być wyzwaniem – zwłaszcza dla osoby, która nigdy wcześniej nie miała możliwości z nimi pracować. Wymagają stałego doglądania, a także kontroli szkodników. Przy regularnym podlewaniu i starannym nawożeniu, wczesne truskawki mogą dać jednak piękne, dorodne plony, które będą nie tylko pyszne, ale także zdrowe.