You are currently viewing Jaka odmiana betonu jest najwytrzymalsza?

Jaka odmiana betonu jest najwytrzymalsza?

Niewiele jest tak często stosowanych materiałów budowlanych, jak beton. Wykorzystuje się go bowiem w wielu różnych sytuacjach, jest on także podstawą do tworzenia z niego innych materiałów budowlanych, na przykład kostki. Ważne jest jednak, aby beton był odpowiednio dozbrojony, co pozwoli mu uzyskać wytrzymałość w każdych warunkach.

Główne zalety fibrobetonu

fibrobetonBeton bez wątpienia może być zaliczony do najpopularniejszych obecnie materiałów budowlanych. Poza tym jednak, że sam w sobie jest on bardzo często wykorzystywany w postaci surowej, jest on także podstawą do tworzenia innych materiałów, takich jak kostka brukowa czy płyty chodnikowe. Obecnie znacznie zmieniło się podejście do tego czym powinien cechować się beton. Z tego względu najbardziej popularny stał się obecnie fibrobeton, czyli beton zbrojony strukturalnie. Różni się on tym od innych rodzajów betonu, że w jego składzie znajdują się specjalne mikro włókna stalowe. Dzięki temu, podczas mieszania zaprawy, są one w naturalny sposób rozmieszczone po wszystkich strukturach zaprawy. Dzięki temu beton jest wzmocniony kompleksowo, na wszystkich jego warstwach. Dzięki temu betony strukturalne, w tym również fibrobeton, są wybierane w szczególności, gdy od utworzonej konstrukcji oczekuje się trwałości nawet po bardzo długim okresie czasu. Beton strukturalny jest bowiem niemal w pełni odporny miedzy innymi na wycieranie się, na powstawanie pęknięć, czy inne rodzaje usterek typowe dla standardowej odmiany tego materiału. Bardzo ciekawa zaletą i cechą fibrobetonu jest to, że jest on w stanie w niewielkim stopniu samodzielnie się regenerować. Szczególnie jest to widoczne, gdy na powierzchni konstrukcji wykonanej z tego rodzaju betonu powstanie pęknięcie. W przypadku standardowej odmiany betonu z czasem powiększałoby się ono, tu nie dochodzi do tego zjawiska, a co więcej, małe pęknięcia mogą samodzielnie się zasklepić. Wszystko to sprawia, że to właśnie fibrobeton jest najczęściej wybierany przez profesjonalistów, podczas wykonywania prac remontowych.

Beton jest bardzo zróżnicowanym materiałem budowlanym. Poszczególne rodzaje betonu mogą się wiec bardzo różnic miedzy sobą, między innymi poziomem wytrzymałości a także podatnością na uszkodzenia. Obecnie bardzo popularny stał się beton strukturalny, znacznie bardziej odporny.