Kim jest audiolog?

Wielu z nas pewnie nie wie, czym zajmuje się tak zwany audiolog. Jak łatwo się jednak domyśleć audiolog to pewien lekarz. Jaką specjalnością się zajmuje i co dokładnie robi? Otóż dla tych, którzy nie wiedzą audiolog to osoba zajmująca się przede wszystkim badaniem słuchu. Nie można mylić go laryngologiem, gdyż ten zajmuje się również leczeniem chorób uszu. Podobnie jak optometrysta zajmuje się diagnozowaniem wady wzroku, a okulista zajmuje się również leczeniem chorób oczu.

Więcej o pracy audiologa

audiolog - lublinW obecnych czasach zarówno optometrysta, jak i właśnie audiolog to zawody bardzo potrzebne. Dlaczego? Przecież kiedyś był tylko okulista i laryngolog. Postanowiono jednak, że niezbędne jest, by powstały takie zawody, które będą zajmować się wyłącznie określaniem wady wzroku czy też słuchu. Okulista mierzy wadę wzroku pacjentowi, który nie musi zajmować kolejek do okulisty, dzięki temu mogą przychodzić do niego osoby zmagające się z jakąś chorobą oczu. Podobnie jest właśnie w przypadku audiologa i laryngologa. Do tego pierwszego idziemy w przypadku, gdy czujemy, że gorzej słyszymy i chcemy zainwestować na przykład w aparat słuchowy. Dzięki temu, kolejki do laryngologa są mniejsze a dodatkowo może on skupić się na trudniejszych zadaniach, na rozpoznawaniu i diagnozowaniu chorób, o których uczył się podczas długiej edukacji. Wykrywania wady słuchu czy wzroku można nauczyć się dużo szybciej, i mimo że leży to w kompetencji okulisty, jest to tylko część jego zadań i obowiązków. Niestety mamy na świecie coraz więcej osób niedosłyszących, zwiększa się długość życia, a co za tym idzie, zwiększa się ilość osób słabiej widzących i niedosłyszących. Dlatego właśnie powstał taki zawód, jak audiolog czy optometrysta. Jeśli interesuje nas właśnie audiolog – Lublin to miasto, w którym znajdziemy wiele specjalistów zajmujących się badaniem słuchu.

Niestety dzisiejsza technologia niezbyt pozytywnie wpływa na nasz narząd wzroku i słuchu. Coraz więcej coraz młodszych dzieci ma problem ze wzrokiem. W szkołach ogrom uczniów nosi okulary, na stałe lub tylko do czytania. Coraz wcześniej zaczynamy także niedosłyszeć i wizyta u lekarza, jakim jest audiolog, może być niezbędna. Winne jest temu oczywiście słuchanie głośnej muzyki lub też praca w różnych zakładach.