You are currently viewing Metody na kolkę noworodka

Metody na kolkę noworodka

Dziecko głośno płaczące, podkurczające nóżki i bardzo się wierzgające może pokazywać nam w ten sposób, że ma kolkę. Warto znać skuteczne domowe metody na pozbycie się tej przykrej dla dziecka przypadłości, która sprawia mu ogromny ból. Musimy reagować jak najszybciej, gdyż dziecko się po prostu męczy. Warto tego uniknąć.

Reakcja na kolki u dziecka

kolka niemowlakaNiezależnie od tego czy to nasze pierwsze dziecko, czy kolejne tak samo strachu i niepewności przysparzają nam nagłe głośne płacze dziecka, jego wierzganie nóżkami czy twardy brzuszek. Prawdopodobnie jest to kolka niemowlaka, która jest dla niego bardzo bolesnym i nieprzyjemnym doświadczeniem. Powinniśmy więc szybko reagować, aby uśmierzyć problem. Aby to zrobić powinniśmy na początku skorzystać z domowych metod jak ciepła kąpiel albo ułożenie ciepłej pieluszki lub termoforu na brzuszku dziecka. Ważne jest wygrzewanie. Kolejnym sposobem jest masowanie brzuszka albo pleców ruchami okrężnymi zgodnie z ruchem wskazówek zegara przez około 10 minut. Dla dziecka w tych cierpieniach równie ważne są cisza i spokój oraz obecność rodzica, aż do momentu, gdy kolka ustąpi. Warto też zaznaczyć, iż należy przy dziecku być spokojnym, gdyż wyczuwa ono nasze zmiany nastrojów. Wszelkie negatywne emocje nie pomogą nam w tych chwilach, a wręcz mogą wydłużyć czas występowania kolki. Dlatego bądźmy spokojni oraz uzbrójmy się w cierpliwość na kilka chwil.

Aby ulżyć dziecku w cierpieniach w trakcie trwania kolki należy przede wszystkim dać mu chwile wytchnienia w pokoju bez bodźców dźwiękowych oraz świetlnych. Reagujmy też szybko na wszelkie symptomy, ponieważ w ten sposób ograniczamy stres dziecka, ale również i swój. Zadbajmy o malucha, aby nie musiał długo cierpieć. Dzięki temu ulżymy mu najszybciej.