Na czym polega praca Product Ownera?

Scrum jest metodologią pracy, która okazuje się być niezwykle znana w obecnych czasach. Nie jest to nic dziwnego, skoro można dzięki niej postarać się o znaczne zwiększenie wydajności oraz jakości tworzonych produktów. Trzeba jednak pamiętać, że zespół działający według Scrum podzielony jest na określone role, które posiadają konkretne obowiązki. Postaram się napisać nieco na temat Product Ownera. Myślę, że dobrze jest dowiedzieć się o tym czegoś więcej.

Jakimi rzeczami zajmuje się Product Owner?

scrum ownerW przypadku roli jaką jest Product Owner to do jego obowiązków należy ogólnie kontakt z klientem. Taki człowiek ma za zadanie orientować się jakie dokładnie wymagania posiada konkretny klient do danego projektu. Umożliwia to ustalenie kolejnych celów jakie stawia się przed zespołem działającym przy danym projekcie. Do tego trzeba też pamiętać, że Product Owner odpowiada za dowiadywanie się o wszelkich ocenach dotychczasowych prac. A więc musi sprawdzać, czy konkretnemu klientowi podoba się produkt który stworzyliście, a jeśli nie to co należy zmienić. W przypadku Scrum miarą jakości jest zadowolenie klienta z danego produktu, dlatego też Product Owner okazuje się być tak bardzo ważny jeśli chodzi o wysoką jakość. Jak wiadomo miarą postępu jest w tym przypadku działające oprogramowanie. Ono musi działać, nawet jeśli nie posiada jak na razie zbyt wielu funkcji. W ten sposób jeśli coś będzie nie tak, to Product Owner dowie się o tym od klienta, a co za tym idzie zdołacie zaoszczędzić naprawdę wiele czasu, który inaczej trzeba byłoby poświęcić na często szeroko zakrojone poprawki. Jak więc widać Scrum Owner jest niezwykle istotną częścią zespołu. Z jego pomocą można spodziewać się dotarcia do końcowego celu, a więc zaoferowania klientowi dobrej jakości produktu z którego będzie w pełni zadowolony.

Istnieją odpowiednie szkolenia z pomocą których będziecie mogli nauczyć się naprawdę wiele na temat pracy Product Ownera. Oczywiście na samym początku dobrze jest przyswoić sobie informacje z pomocą artykułów czy książek, zarówno tych w języku polskim jak i angielskim. Język polski jest o tyle dobry, że zapoznacie się z pojęciami niewystępującymi nigdzie indziej. Gdy już będziecie wiedzieli co nieco na ten temat, to język angielski będzie naprawdę łatwy do zrozumienia.