You are currently viewing Najlepsza rama do podobrazia

Najlepsza rama do podobrazia

Kiedyś większość obrazów powstawało na zagruntowanych deskach. Teraz, natomiast, najlepiej maluje się na specjalnych podobraziach. Większość malarzy kupuje gotowe już płótna, jednak są też tacy, którzy z czystej pasji wykonują podobrazia własnoręcznie. Jest to pewnego rodzaju proces, który wymaga cierpliwości, a także wprawy. Można bowiem takie płótno wykonać w nieodpowiedni sposób. Warto, więc, trzymać się przepisu, podobnie jak przy gotowaniu. 

Własnoręcznie robione podobrazia malarskie

sosnowe ramy malarskieŚwiat sztuki nigdy nie był mi obcy. Od dziecka uwielbiałam rysować i malować, chociaż często wywoływały we mnie frustracje momenty, kiedy coś mi nie wychodziło. Teraz, kiedy zajmuje się malarstwem zarobkowo, potrafię utrzymać swoje nerwy na wodzy. Co prawda czasami mam dosyć, ale wtedy wiem, że muszę jakiś obraz zostawić na jakiś czas. Wiem też, że wszystko wymaga czasu i konsekwencji. Dlatego maluje dalej, nawet, kiedy mi nie wychodzi. Tak samo nauczyłam się własnoręcznie wykonywać podobrazia. Początkowo nic mi nie wychodziło i ostatecznie kupowałam gotowe płótna, jednak z czasem nauczyłam się przygotowywać je sama. Mój tata jest stolarzem i wykonuje dla mnie sosnowe ramy malarskie, na które naciągam zawsze lniany materiał. Taki materiał musi być naciągnięty bardzo równo i dokładnie przypięty specjalnym zszywaczem do drewna. Naciągnięte na ramę płótno trzeba potem odpowiednio zagruntować. Jak chodzi o ramy, to sosna jest idealnym drewnem do ich tworzenia. Jest odpowiednio wytrzymała i, przede wszystkim, zapewnia odpowiednią lekkość całego płótna. A lekkość ta jest bardzo ważna. W sklepach większość podobrazi również wykonana jest na bazie sosnowego drewna. Dobrej jakości, gotowe podobrazia są bardzo dobrym, podkładem pod obraz. Mi, jednak, mnóstwo przyjemności satysfakcji sprawia możliwość stworzenia całego obrazu zupełnie od podstaw, zaczynając o podobrazia. 

Osoby, które w bardziej lub mniej profesjonalny sposób malują obrazy, zazwyczaj kupują gotowe materiały ze sklepów, w tym podobrazia, na których powstają obrazy. Ja również z takich płócien korzystam, jednak od czasu do czasu lubię sama stworzyć zupełnie od podstaw podobrazie. Potrzebna mi jest do tego rama, najlepiej wykonana z desek sosnowych, na której naciągam materiał, wykonany zazwyczaj z lnu.