You are currently viewing Najlepsze przyprawy do bigosu

Najlepsze przyprawy do bigosu

 

Polacy uwielbiają kuchnię tradycyjną. Bigos jest jedną z najpopularniejszych staropolskich potraw. Możemy zobaczyć go nie tylko na niedzielnym obiedzie, ale także na przykład na kolacji w Święta Bożego narodzenia. Jest to więc potrawa również na specjalne okazje. Jak przygotować bigos, który zasmakuje każdemu domownikowi?

Jakich przypraw potrzebuje bigos idealny?

przyprawy do bigosuBigos to potrawa staropolska, którą przyrządza się z kiszonej kapusty. Wersja najbardziej tradycyjna to taka, która składa się w połowie z kapusty kiszonej, a w połowie z białej, surowej kapusty. Ważnym elementem tego dania jest mięso. Najczęściej stosuje się jakąś dobrej jakości kiełbasę oraz boczek. Wersja z samym boczkiem jest zbyt uboga. Jest to bowiem typowo mięsna potrawa. Istnieją także wegetariańskie alternatywy, w których stawia się głównie na owoce. Typowy bigos zawiera suszone grzyby. Można dodać do niego także owoce, jak na przykład jabłka czy suszone śliwki. Nie wszyscy są zwolennikami owoców w bigosie, ale niektórzy nie wyobrażają sobie tej potrawy bez nich. Dodatkiem często stosowanym są rodzynki lub owoce jałowca. Niektórzy uszlachetniają sobie smak tej potrawy alkoholem, a mianowicie czerwonym winem. Do bigosu czasem stosuje się także koncentrat pomidorowy, który przyspiesza gotowanie, wzbogaca smak, ale nadaje mu intensywny koloryt. Bardzo ważnym elementem są nie tylko podstawowe składniki, ale także przyjemne w smaku przyprawy do bigosu. Do one wydobędą z potrawy to, co najważniejsze, czyli jej aromat. Można kupić gotowe mieszanki, które zawierają wszelkie niezbędne przyprawy do tej potrawy. Podstawowe przyprawy, bez których żaden bigos się nie obędzie to: ziele angielskie, liść laurowy, pieprz w wersji niezmielonej, kminek i majeranek. Jeśli nasz bigos okaże się zbyt kwaśny, możemy złagodzić ten posmak cukrem. Jeśli nie chcemy decydować się na gotową mieszankę przypraw, możemy zainwestować w każdą z osobną. Będzie to nas kosztowało więcej, zwłaszcza jeśli wybierzemy te najbardziej świeże.

Bigos to danie, które dobrze wykonane, potrafi być niesamowicie pyszne. Kluczem do wydobycia jej najlepszego smaku i aromatu są odpowiednio dobrane przyprawy, które można kupić paczkowane lub przygotować samemu. Wariantów na bigos jest mnóstwo. Można go wzbogać dodatkowymi składnikami. Jednak pamiętajmy o tym, by nie rezygnować z podstawowych składników i nie decydować się na zbyt szalone wariacje – to może popsuć smak tej prostej, ale przepysznej potrawy.