You are currently viewing Obroże dla psów – jakie wybrać?

Obroże dla psów – jakie wybrać?

Obroża stanowi nieodłączny element spaceru z czworonożnym przyjacielem. Zaleca się ubieranie jej psu już od jego najmłodszych lat. Wówczas pies przyzwyczai się do niej, nie będzie usiłował jej zdejmować, a ewentualne późniejsze jej zakładanie nie będzie stanowiło problemu. Pies potrafi rozpoznawać obroże i doskonale wie, która z nich oznacza spacer, a która na przykład trening. Zaleca się dobór odpowiednich produktów do planowanych zajęć z pupilem.

Jakie wyróżnia się obroże dla psów?

obroże handmadeJest wiele obroży, a każda z nich może inaczej oddziaływać na zwierzę i tym samym wpływać na satysfakcję podczas spacerów. Pierwszą różnicą, którą mogą zauważyć właściciele psów jest przede wszystkim rodzaj zapięcia. Są między innymi obroże, które zapina się na metalową klamrę, te, które posiadają plastikowy (lub metalowy) zatrzask, a także te zaciskowe lub półzaciskowe. Rodzaj zapięcia dostosowuje się przede wszystkim do gabarytów psa, jego wieku oraz zachowania w stosunku do innych osób lub zwierząt. Pies, który szarpie, ciągnie lub dopiero uczy się chodzić na spacerach, powinien nosić obrożę, której zapięcie jest wyjątkowo solidne. Nie tylko ten element się różni – obroże wykonywane są z odrębnych materiałów i projektowane są na różne sposoby. Wyróżnia się obroże metalowe, stosowane u silnych psów, obroże skórzane, materiałowe, taśmowe lub obroże handmade – zazwyczaj ze specjalnego sznurka. Do popularnych obroży należą również kolczatki. Stosuje się je u zwierząt podczas nauki i treningów z behawiorystą. Właściciele psów krótkowłosych mogą również pokusić się o obroże przeciw kleszczom lub obroże uspokajające. Tego typu produkty nie sprawdzą się w przypadku psów o dłuższej sierści, gdyż znajdujący się na obroży preparat nie dostanie się do skóry zwierzęcia. Alternatywą dla obroży są szelki, jednak te należy stosować w przypadku małych psów (np. yorków), które już nie rosną. U szczeniąt znaczne lepszym wyborem będą standardowe obroże.

Każdą obrożę dostosowuje się indywidualnie do psa i jego charakteru. Przed zakupem należy postarać się orientacyjnie zmierzyć szyję zwierzęcia. Najlepiej wybrać produkt, który ma możliwość regulacji – psy rozwijające się lub długowłose mogą mieć różne wymiary szyi w zależności od pory roku bądź ich aktualnego wieku.