You are currently viewing Po co bada się odczyny gleby?

Po co bada się odczyny gleby?

Znając życie, nikt z nas sadząc nowe rośliny, warzywa nie zastanawia się nad tym, jaki odczyn ma gleba, którą użytkuje. No bo właściwie po co? Rośliny i tak prędzej czy później wyrosną i przyniosą owoce. Owszem, aczkolwiek chcąc mieć roślinność znacznie lepszej jakości, nie powinno się omijać tego kroku i raczej stawiać na ziemię o odpowiednim odczynie. Za co w takim razie odpowiedzialny jest odczyn gleby i w jaki sposób go sprawdzić?

Jak wygląda badanie odczynu gleby?

fachowe badanie odczynu glebyOdczyn gleby to tak naprawdę jeden z najważniejszych czynników, które mają wpływ na wzrost i jakość posadzonych roślin. Odpowiada za to między innymi jej kwasowość, od której zależy głównie to, jak dobrze gleba będzie pobierała wodę i składniki pokarmowe, czyli składniki, które są dla roślinności niezbędne do wzrostu, życia. Fachowe badanie odczynu gleby powinno być rutyną wykonywaną przynajmniej raz do roku, tylko dzięki temu tak naprawdę możemy mieć pewność, że rośliny w naszym ogrodzie będą piękniejsze i zdrowsze, a znajomi będą mogli nam tylko pozazdrościć. Przeprowadzenie badania gleby możliwe jest nawet w warunkach domowych, wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni przyrząd do zbadania jej, a są to między innymi chemiczne kwasomierze. W jaki sposób go użyć? Odrobinę gleby wkłada się w płytkę lub pobiera do probówki, a następnie miesza z dołączonym odczynnikiem chemicznym, wynik należy określić na podstawie barwy ze skali, dzięki której możemy poznać odczyn. Istnieją jednak prostsze sposoby na jej pomiar, można zaopatrzyć się w kwasomierz ze wskazówką, wystarczy włożyć je w ziemię i po mniej więcej minucie otrzymamy wynik. Droższym, ale zdecydowanie najbardziej precyzyjnym jest kwasomierz elektryczny, działa podobnie jak ten ze wskazówką, jednak wynik pojawia się szybciej.

Niewiele osób wie, że rozpoznać glebę można również za pomocą własnych palców. Należy przeanalizować to, jak zachowuje się wilgotna gleba, którą rozcieramy palcami, w takim badaniu możemy rozpoznać ogólne rodzaje gleb, a są ich cztery: piaszczyste, można poznać je po tym, gdy gleba łatwo przesypuje się między naszymi palcami zupełnie jak piasek. Gliniaste, gdy postawiają zlepione ze sobą, miękkie i większe kawałki ziemi. Ilaste, przypominają plastelinę i torfowe imitujące gąbkę.