You are currently viewing Skuteczna termoizolacja budynku

Skuteczna termoizolacja budynku

Obecnie panuje trend na domy energooszczędne, czyli takie, w których straty ciepła ograniczane są do minimum. Buduje się domy solidnie zaizolowane, dzięki czemu koszty energii potrzebnej do ogrzania budynku diametralnie spadają. Co jednak zrobić mają właściciele starych domów, aby zmniejszyć swoje rachunki za ogrzewanie? Warto zainwestować w porządne ocieplenie domu.

Ocieplenie – rodzaje i koszty

docieplanie budynkówWłaściciele starszych domów wcale nie muszą wybierać pomiędzy ciepłym domem, a niskimi rachunkami za ogrzewanie. Warto zastanowić się nad ociepleniem swojego domu. O ile jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie przywiązywano do tego tak wielkiej wagi, o tyle obecnie bardzo istotne jest minimalizowanie strat ciepła w domu. Docieplanie budynków stało się bardzo popularne, zarówno ze względów ekonomicznych, jak i ekologicznych. Lepiej zaizolowany dom to mniej zużytej na ogrzewanie energii. Jak podejść do tematu ocieplenia domu? Na początek warto zorganizować profesjonalny audyt energetyczny, który wskaże nam, jak wysokie straty ciepła posiada budynek, oraz miejsca, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Po takiej inspekcji należy wykonać projekt termomodernizacji, uwzględniający rodzaj użytego do ocieplenia materiału, oraz sposób wykonania prac. Jeśli chodzi o materiał, do wyboru mamy styropian, wełnę mineralną, oraz nieco droższe pianki poliuretanowe i polietylenowe. Najczęściej stosowanym materiałem jest styropian. Jest łatwy w montażu, odporny na wilgoć, a przy tym niedrogi. Wełna mineralna jest materiałem nieco droższym, ale dzięki swojej elastyczności bardzo łatwym w montażu. Jednak należy pamiętać o porządnej izolacji przed wilgocią, ponieważ zawilgocona traci swoje właściwości. Najdroższe z materiałów są pianki izolacyjne, które jednak odznaczają się najniższym współczynnikiem przewodzenia ciepła. Dodatkowo najlepiej izolują przed hałasem. Docieplanie budynków wiąże się również z wybraniem odpowiedniej metody wykonania prac. Najbardziej popularne jest ocieplanie metodą na mokro. „Na mokro” oznacza użycie kleju do montażu materiału izolacyjnego, zarówno styropianu, jak i wełny mineralnej. Całość wykańcza się tynkiem cienkowarstwowym. Mniej popularna jest metoda na sucho, czyli bez użycia kleju. W takim wypadku buduje się specjalne ruszty, w których umieszczany jest materiał izolacyjny, całość natomiast wykańcza się okładziną elewacyjną.

Prócz tych dwóch podstawowych sposobów wykonania termoizolacji, pojawia się także metoda wdmuchiwania, która polega na wypełnieniu luki powietrznej między dwoma ścianami materiałem izolacyjnym (pianka poliuretanowa, granulat styropianu lub impregnowana celuloza). Jest to metoda stosowana w ścianach trójwarstwowych, jednak wielkość szczeliny istotnie ogranicza ilość materiału izolacyjnego. Niezależnie od zastosowanej metody, prace powinniśmy powierzyć rzetelnej i doświadczonej firmie.