You are currently viewing Szczepienia kluczem do zdrowego życia kotów

Szczepienia kluczem do zdrowego życia kotów

Każdy posiadacz futrzastego przyjaciela dba o to, aby żył on długo i szczęśliwie. Kocięta, zanim zostaną oddane w ręce nowego właściciela, muszą przejść podstawowe szczepienia. Odbywa się to zazwyczaj w 8 tygodniu życia. Jeśli chodzi o kocięta wychowane bez matki lub takie, które przebywają w środowisku sprzyjającego chorobom, szczepi się je już w 6 tygodniu życia. Szczepienie takie należy powtórzyć po 12 miesiącach.

Na co szczepić koty?

regularne szczepienie kotaKluczową rolę w dbaniu o zdrowie odgrywa regularne szczepienie kota oraz badania profilaktyczne. Szczepienia należy rozpocząć już od jak najwcześniejszego wieku, ponieważ wzmacniają układ odpornościowy. Kociętom podawane są 3 lub 4 dawki szczepionki, ze względu na to, że przeciwciała matczyne obecne w kociętach, mogą zaburzać działanie preparatu. Kolejne szczepienia uwarunkowane są od trybu życia zwierzęcia, oraz to na ile chorób właściciel chce uodpornić kota. Wyróżnić można podstawowe szczepienia, które są absolutnym minimum. Do szczepień podstawowych zalicza się przeciwko panleukopenii, herpeswirozie oraz kaliciwirozie. Wielu właścicieli kotów decyduje się jednak na szczepienie dodatkowe. Zalecane są, kiedy kot jest kotem wychodzącym lub zamieszkuje w większych skupiskach innych zwierząt. Szczepienia dodatkowe chronią przed chlamydią, białaczką czy grzybicą. Niektórzy weterynarze zalecają również szczepienia przeciwko wściekliźnie. W przypadku chęci opuszczenia kraju wraz z pupilem szczepienie takie jest niezbędne. Jeśli chodzi o białaczkę, to przed pierwszym szczepieniem należy wykonać test, który ją wykluczy. W przypadku kotów wychodzących taki test należy powtarzać przed każdym szczepieniem. W razie wątpliwości na co powinno się zaszczepić swojego pupila, warto zasięgnąć porady weterynarza, który dobierze szczepienia do indywidualnych potrzeb kota.

Koty należy szczepić, bez względu na ich wiek czy pochodzenie. Na szczególną uwagę zasługują koty wychodzące, które narażone są na znacznie więcej chorób. W przypadku znalezienia kota na ulicy, warto wykonać test diagnostyczny w kierunku białaczki oraz wirusa nabytego niedoboru immunologicznego. Jeśli testy będą negatywne, bezpiecznie można podawać kolejne szczepienia tzn. te podstawowe i opcjonalnie dodatkowe. Należy szczepić nie tylko koty wychodzące, ponieważ wiele chorób właściciel może „przynieść” do domu na ubraniach czy butach.