You are currently viewing Termomodernizacja domu i rodzaje ociepleń

Termomodernizacja domu i rodzaje ociepleń

Sezon na prace termomodernizacyjne rozpocznie się już niedługo. Już w marcu, z końcem mrozów i z początkiem wiosny, wielu z nas rozpocznie prace, mające na celu poprawienie izolacji cieplnej naszego domu. Obecna technologia budowlana oraz nowoczesne materiały pozwalają nam budować domy szczelniejsze, bardziej ekonomiczne, o znacznie mniejszych stratach ciepła, niż te zbudowane kilkadziesiąt lat temu.

Czym warto ocieplić dom?

ocieplanie pianką poliuretanowąKażdy z nas pragnie mieć dom zapewniający ciepło zimą i przyjemny chłód latem, a przy tym nie ponosić ponadprzeciętnych kosztów na ogrzewanie. Dlatego też właściciele starszych domów decydują się na termomodernizację swojego budynku. Taka inwestycja powinna być poparta profesjonalnym audytem, który przede wszystkim wskaże nam miejsca w naszym domu szczególnie narażone na utraty ciepła. Ponadto pozwoli na dobranie najlepszej dla naszego budynku metody ocieplenia. A jest ich kilka. Największą popularnością cieszy się styropian. Jest lekki, tani, prosty w obróbce i montażu. Często, aby jeszcze bardziej poprawić jego izolacyjność termiczną, dodaje się do niego grafit w procesie produkcji. Stąd możemy zobaczyć płyty styropianowe w kolorze szarym, lub z ciemnymi kropkami. Styropian ma też swoje wady. Ma bardzo niską paroprzepuszczalność, co oznacza, że budynek nim ocieplony nie oddycha (inaczej jest w przypadku wełny mineralnej). Jest też materiałem, który łatwo się pali. Odmiennym materiałem jest wełna mineralna. Ma podobne parametry izolacyjne jak styropian, jednak jest cięższa, przez to nieco trudniejsza w montażu, co generuje większe koszty. Sama w sobie jest też nieco droższym materiałem. Jednak jej główną zaletą jest paroprzepuszczalność. Przy odpowiednio dobranej elewacji daje możliwość odprowadzania wilgoci z budynku. Dodatkowo jest ognioodporna, oraz zapewnia zdecydowanie lepszą izolację akustyczną od styropianu. Popularną, najnowszą a także najdroższą metodą jest ocieplanie pianką poliuretanową. Ta metoda najlepiej sprawdza się przy niestandardowych budynkach, gdzie położenie dużych płyt ocieplenia jest utrudnione. Ocieplanie pianką poliuretanową (pianką PUR) zyskuje też na popularności dzięki temu, że jest niezwykle szybkim sposobem na docieplenie zimnych budynków. Prace z jej użyciem są naprawdę ekspresowe. Występuje ona zarówno w postaci gotowych płyt, jak i przygotowywanej na miejscu pianki, nakładanej metodą natryskową. Materiał ten jest wytrzymały, odznacza się dobrymi parametrami termicznymi, oraz wysoką wodoodpornością.

To, jaki materiał wybierzemy do ocieplenia domu, zależy od wielu czynników. Pod uwagę bierzemy zarówno indywidualne preferencje, wiek budynku oraz materiał, z jakiego został wykonany, powierzchnię ścian, jaką należy ocieplić i oczywiście koszty, jakie jesteśmy w stanie ponieść. Jednak pewnym jest, iż poprawienie izolacji budynku w widocznym stopniu poprawi komfort mieszkania, a także podniesie rynkową cenę nieruchomości.