You are currently viewing Uzdatniamy wodę ze studni

Uzdatniamy wodę ze studni

Właściciele działek ze studnią maja niepowtarzalna okazję do ograniczenia w znacznym stopniu wciąż rosnących rachunków za wodę. Uzdatnienie wody z własnej studni tak, aby mogła być używana bez przeszkód jako woda pitna i użytkowa w gospodarstwie domowym, to doskonały pomysł i warto o to zadbać już na etapie projektu i budowy domu.

Uzdatniacz wody w praktyce

stacja uzdatniania wodyPosiadanie własnej studni nie oznacza, że możemy bez obaw czerpać z niej wodę do użytku domowego. Podstawą jest pobranie próbek i wykonanie szczegółowego badania wody, które zobrazuje nam jej faktyczny stan i skład. Na podstawie takiego badania możemy dopasować urządzenie do jej uzdatnienia, aby móc jej używać bez obaw o własne zdrowie. Stacja uzdatniania wody to dość spora instalacja, składająca się ze zbiornika filtracyjnego, głowicy regulującej pracę urządzenia, oraz dodatkowego zbiornika regeneracyjnego, za pomocą którego oczyszczany jest wkład filtracyjny. Dlatego też na tego typu instalację warto przewidzieć osobną przestrzeń, najlepiej w pomieszczeniu gospodarczym. Miejsce to musi bezpośrednio sąsiadować z instalacją doprowadzającą wodę do budynku. W pomieszczeniu, niezależnie od pory roku, musi panować dodatnia temperatura, co jest warunkiem koniecznym sprawnego działania instalacji. W przypadku bardzo złej jakości wody, stacja uzdatniania wody może posiadać więcej niż jeden zbiornik filtracyjny, na co warto zwrócić uwagę podczas planowania przestrzeni. Nie bez znaczenia dla sprawnej i bezproblemowej eksploatacji systemu będzie odpowiednie ciśnienie w instalacji. Jego zakres podaje producent stacji. Sama obsługa urządzenia nie wymaga wiele pracy z naszej strony, wystarczy cotygodniowa kontrola i uzupełnianie poziomu soli w zbiorniku regeneracyjnym, okresowa kontrola parametrów wody, ciśnienia, oraz ewentualne czyszczenie filtrów mechanicznych.

W zależności od parametrów wody, dostępnych mamy kilka rodzajów złóż, służących do jej uzdatniania. Najczęściej używane są zmiękczacze usuwające twardość wody. Nie mniej użyteczne są odżelaziacze i odmanganiacze (pierwsze usuwają żelazo, drugie mangan), oraz oczywiście węgiel aktywny, odpowiedzialny za pozbywanie się z wody azotanów.