You are currently viewing Wykorzystanie kursów hipnozy w terapii uzależnień

Wykorzystanie kursów hipnozy w terapii uzależnień

Od wielu lat pracuję w ośrodku, który zajmuje się leczeniem pacjentów z alkoholizmu. Wiem, że zdobywanie nowej wiedzy jest bardzo istotnym elementem rozwojowym w mojej branży. Dlatego też zdecydowałem się na odbycie kilku kursów z hipnotyzowania. Poszerzenie swoich metod o nowe narzędzia było dla mnie niezmiernie ważne.

O wykorzystaniu kursów z hipnotyzowania

kursy hipnozyWarto wiedzieć, że hipnoza to nie jest tylko to, co prezentują w filmach. Na temat tej dyscypliny powstało wiele mitów, które nie są zgodne z prawdą. Przede wszystkim, dobre kursy hipnozy opierają się na stworzeniu relacji z pacjentem. Jest to niezmiernie ważne, by wszelkie czynności były etyczne i służyły konkretnym celom. Na pierwszy kursie dowiedziałem się, jak ważne jest, by przed wprowadzeniem osoby w stan zahipnotyzowania, zbudować odpowiednią relację opartą na zaufaniu. Tylko wtedy zabiegi mogą się odbyć, gdy osoba nam ufa i jest gotowa na wprowadzenie zmian w swoim funkcjonowaniu. Polecane kursy hipnozy to właśnie nastawienie na współpracę z pacjentem. Wiem, że w mojej branży bardzo ciężko jest wprowadzić zmiany związane z wyniszczającymi nawykami. Dlatego właśnie staram się prowadzić wszelkie działania terapeutyczne w oparciu o relację przyjacielskie. Alkoholizm jest jedną z chorób, którą można z powodzeniem lecząc, wykorzystując narzędzia, które dają profesjonalne kursy hipnozy. Najistotniejsze jest, by pacjent mógł w swobodny sposób opisywać swoje emocje i przebieg myśli. Dotarcie do stanów podświadomych pozwala na  wydobycie cennych informacji. Przeżycia z dzieciństwa, jak i destrukcyjne, negatywne myśli sprzyjają rozwojowi alkoholizmu. Jest to choroba, która opiera się na budowaniu emocjonalnych barier, zza którymi często znajduje się wrażliwa osoba. Na jednym z kursów dowiedziałem się, że zahipnotyzowany pacjent jest bardziej skory do wstydliwych wyznań. Właśnie przezwyciężenie wstydu pozwala na osiągnięcie najlepszych celów terapeutycznych. Oczekiwania, jakie pojawiają się przed każdym z nas, mają często bezpośrednio wpływ na kształtowanie mechanizmów obronnych. Dobrze przeprowadzona hipnoza pozwala na przełamanie barier i ukazanie, iż nie są one aż tak istotne dla swobodnego funkcjonowania.

Zrozumienie stanu moich pacjentów jest niezmiernie ważne. Wiem, że wiedza zdobyta na kursach z hipnozy pozwoli mi na lepsze podejście do terapii. Cieszę się, że mój ośrodek dofinansował mi każdy z kursów i stawia na poszerzenie zakresu umiejętności. Wiem, iż wszystko czego się dowiedziałem, będę wykorzystywał dla dobra drugiego człowieka.