You are currently viewing Wytrzymałe buty ochronne

Wytrzymałe buty ochronne

Personel awaryjny portu lotniczego często porównywał swoje zadania do tych, wykonywanych przez straż pożarną. Do naszych obowiązków należało bowiem reagowanie na wszelkie zdarzenia niebezpieczne, i w miarę możliwości usuwanie ich następstw. Nasze wyposażenie przypominało więc bardzo ekwipunek strażacki, choć różniło się kilkoma elementami, a zwłaszcza rodzajem stosowanego obuwia. Zamiast ogniotrwałych butów strażackich używaliśmy bowiem skórzanego obuwia roboczego.

Wzmocnione skórzane obuwie pracownicze

obuwie robocze ze skóryWybór obuwia był dość oczywisty, z racji zagrożeń na jakie byliśmy wystawieni podczas pracy. Strażackie obuwie, bowiem, nie chroniło przed uderzeniami i urazami fizycznymi w tak dużym stopniu jak obuwie robocze ze skóry, więc mimo iż posiadaliśmy kilka sztuk ogniotrwałych butów na stanie, były one dość rzadko używane. Robocze buty które wprowadziliśmy do inwentarza przede wszystkim osłaniały stopy przed uderzeniami spowodowanymi upadkiem ciężkich przedmiotów, dzięki grubym i mocnym zapiętkom i podnoskom ze stali, ale również świetnie tłumiły siłę uderzenia, z racji grubej skóry, z jakiej zostały uszyte. Wewnętrzna warstwa dodatkowo wytłumiała uderzenia, a jednocześnie była miękka i wygodna. Zapewniała również świetną ochronę przed niskimi temperaturami, zatrzymując dobrze ciepło, co było niezwykle przydatne podczas wielogodzinnych zadań na pasach startowych, choćby podczas usuwania efektów wycieku w zimniejsze dni. Jako że było to obuwie przede wszystkim przeznaczone do pracy, miało bardzo grubą podeszwę, zapobiegającą przebiciom po chodzeniu po nierównym czy ostro zakończonym podłożu, i umożliwiającą swobodną pracę na takim terenie dzięki głęboko profilowanym bieżnikom, zapewniającym dobrą przyczepność nawet na śliskiej powierzchni czy rozlanym oleju.

Jako iż nasza praca często przeciągała się na wiele godzin, obuwie musiało być bardzo wygodne. Nasze modele często porównywane były do obuwia górskiego przez kolegów interesujących się alpinistyką, i wspominali oni iż posiadają one podobny poziom komfortu i krój, dzięki któremu nie męczyły nadmiernie użytkownika podczas długiej pracy i nie wywoływały bolesnych obtarć przy szczególnie intensywnych zadaniach, jak miało to miejsce czasem w bardziej podstawowych egzemplarzach.