You are currently viewing Zajęcia z zakresu anatomii – jakie pomoce wybrać?

Zajęcia z zakresu anatomii – jakie pomoce wybrać?

Lekcje związane z zagadnieniami anatomicznymi dla niektórych są jednymi z ciekawszych tematów, innym spędzają sen z powiek. Zarówno jedna i druga strona chętnie skorzysta z dodatkowych pomocy dydaktycznych w formie modeli anatomicznych, które ułatwią zrozumienie i zapamiętanie nazw, a także urozmaicą proces nauczania.

Jakimi szkolnymi modelami anatomicznymi wyposażyć klasę?

przydatne szkolne modele anatomiczneModele anatomiczne przedstawiają struktury w naturalnej lub powiększonej wielkości. Na rynku oferowane są trzy rodzaje modeli anatomicznych. Modele szkieletu, organów i modele stomatologiczne. Które z nich są najbardziej przydatne? W zasadzie można uznać, że niezbędny jest każdy. Wszystko zależy od programu nauczania, tego jakie kwestie anatomii powinny być omawiane na danym etapie. Przydatne szkolne modele anatomiczne to na pewno modele szkieletów. Jest to podstawa od której zazwyczaj zaczynają się lekcje związane z anatomia. Absolutny „must have”, który powinien znaleźć się w każdej klasie biologicznej to model anatomiczny twarzoczaszki. Budowa czaszki jest omawiana jako jedna z pierwszych. Model z wyraźnie zaznaczonymi częściami czaszki, najlepiej w kolorowej formie pozwoli uczniom lepiej zapamiętać nazwy konkretnych kości i ich umiejscowienie. Utrwaleniu pomoże fakt iż czaszki te można składać i rozkładać. Kolejnym przydatnym szkolnym modelem anatomicznym jest na pewno cały szkielet człowieka, który dla wielu osób jest nieodłącznym elementem klasy biologicznej. Szkielety dostępne są w klasycznej formie białego szkieletu lub na przykład z zaznaczonymi numerami mięśni. Do szkieletów często dodawane są również plansze z opisami. Jeśli chodzi o modele organów, tu wybór zależy gównie od planu nauczania i wymagania nauczyciela. Jednym z popularniejszych modeli organów jest model anatomiczny tułowia człowieka. Model ten przedstawia zdecydowana większość podstawowych organów omawianych na zajęciach w szkole. Oczywiście kolekcje modeli organów można poszerzać jak tylko chcemy, od ogólnych do bardziej szczegółowych i pojedynczych choćby modeli dłoni, głowy i szyi czy jamy nosowej. Istnieją również modele organów zwierzęcych. Jeśli chodzi o modele stomatologiczne, nie są one tak niezbędne jak wymienione powyżej. W tej kwestii przydatnym mógłby być model zęba wraz z jego przekrojem.

Wyposażenie klasy w modele anatomiczne to zawsze dobry pomysł. Modele anatomiczne są bardzo przydatną pomocą dydaktyczną, która pomaga uczniom lepiej poznać i zrozumieć budowę człowieka. Zajęcia z modelami anatomicznymi angażują i inspirują uczniów. Te wymienione wyżej to absolutny „must have” każdej sali od biologii.