You are currently viewing Zalety wentylacji nieinwazyjnej

Zalety wentylacji nieinwazyjnej

 

Pacjenci znajdujący się w ciężkim stanie, często wymagają sztucznego podtrzymywania życia, między innymi poprzez wspomaganie oddychania. Dzięki temu wspomaga się prawidłowe funkcjonowanie organizmu, nawet w przypadku, gdy pacjent znajduje się w stanie śpiączki. Podtrzymywanie funkcji życiowych stosuje się również coraz częściej w stosunku do pacjentów przebywających w domu.

Na czym polega metoda wentylacji nieinwazyjnej?

specjalistyczna wentylacja nieinwazyjnaZdecydowana większość pacjentów znajdujących się w ciężkim stanie musi przebywać w szpitalu. Jest to konieczne, gdyż pacjenci znajdujący się na przykład w stanie śpiączki, wymagają sztucznego podtrzymywania czynności życiowych, takich jak oddychanie. Na szczęście od dłuższego już czasu, pacjenci w tak ciężkim stanie mogą być leczeni w domu. Jest to możliwe dzięki specjalnym urządzeniom, dzięki którym możliwe jest specjalistyczna wentylacja nieinwazyjna, również w warunkach domowych. W przeciwieństwie do wentylacji inwazyjnej metoda ta nie wymaga wykonania zabiegu intubacji, w celu wprowadzenia rurki intubacyjnej czy innych metod tworzących sztuczną drogę oddechową. Wentylacja nieinwazyjna pozwala na różne metody wentylacji mechanicznej ale bez konieczności intubowania chorego. Zazwyczaj wentyluje się pacjenta za pomocą specjalnych masek twarzowych, nosowych czy też ustników, oraz specjalnego komputera medycznego, kontrolującego przepływ wdechowy i ciśnienie wdechowe na takim poziomie, które jest ogólnie uznawany za bezpieczny dla danego pacjenta. Jest to świetny sposób na unikniecie wszelkich niedogodności, które są związane z intubacją. Wentylacja nieinwazyjna jest stosowana zarówno w szpitalach, gdzie zazwyczaj wykorzystuje się ją do wspomagania oddechu pacjenta przez kilka dni, do czasu spodziewanej poprawy stanu pacjenta na przykład w wyniku operacji, lub też do leczenia zachowawczego w domu. Ten sposób wspomagania czynności życiowych może być stosowany w przypadku pacjentów z powikłaniami płucnymi, lub też w czasie, gdy planowane jest odzwyczajanie chorego od respiratora.

W przypadku, gdy pacjent znajduje się w bardzo złym stanie, koniecznie jest zastosowanie metod leczenia, wspomagającego jego naturalne procesy życiowe, takie jak oddychanie. Dotychczas używane metody wspomagania czynności życiowych poprzez intubacje zastąpiły te niewizyjne. Są one stosowane zarówno w warunkach szpitalnych jak i w domu chorej osoby.