You are currently viewing Zastosowanie i rodzaje wężów pożarniczych

Zastosowanie i rodzaje wężów pożarniczych

Powszechnie wiadomo, że pożarnictwo wiąże się przede wszystkim z hydrauliką. Jednak dostęp do wody jest niezwykle istotny w pracy każdego strażaka, na tym opiera się gaszenie pożarów w dużej mierze. Dlatego ważne jest, aby strażacy posiadali odpowiedni sprzęt.

Węże pożarnicze ssawne

węże ssawneDobrze wyposażone jednostki gaśnicze to podstawa w każdej kryzysowej sytuacji. Dlatego posiadanie sprzętu pożarniczego najwyższej klasy często może przesądzić o najbardziej skutecznym sposobie walki z ogniem i również o szybkości zażegnania występującego niebezpieczeństwa. Węże ssawne są najczęściej wykorzystywane przez straż pożarną. Przeważnie posiadają największą średnicę ze wszystkich węży stosowanych przez strażaków i dostępnych na rynku. Wąż ten służy przede wszystkim do tłoczenia wody ze zbiornika z wodą. Podłączony jest bezpośrednio za pomocą specjalnych łączników motopompy, której zadaniem jest wyciąganie wody z konkretnego zbiornika. Jeśli chodzi o materiał, z jakiego są produkowane to przede wszystkim z PCV, gumy oraz warstwy tekstylnej. Ich długość nie powinna przekraczać 30 metrów. Dzięki właściwościom, jakie posiada, jest jednym z najczęściej używanych węży przez strażaków. Co nie zmienia faktu, że na rynku pojawiają się jeszcze inne modele, również często stosowane. Wśród nich znajduje się chociażby pożarniczy wąż tłoczony, który jest już innym rodzajem z tej kategorii. Służą do tłoczenia wody pod dużym ciśnieniem w kierunku ujścia węża, czyli dyszy, która odpowiada za uformowanie odpowiedniego strumienia wody rzucanego bezpośrednio w kierunku ognia. Są one znacznie krótsze od poprzedniego modelu, ponieważ nie przekraczają przeważnie 20 metrów. Istnieją jeszcze węże półsztywne, które nawijane są w specjalne zwijadło, które ułatwia skorzystania z węża podczas gaszenia. Również odpowiedzialny jest za szybkie i bezpieczne przemieszczanie się wody. Dzięki takiemu wyborowi, można swobodnie dobrać odpowiedni wąż do danej sytuacji kryzysowej i ilości pojawiającego się ognia.

Wyposażenie strażaków jest niezwykle istotne. Bez wody i bez odpowiedniego sprzętu akcje ratownicze są niesamowicie utrudnione, wręcz niemożliwe. Dlatego tak ważne jest wyposażenie wozu strażackiego, który powinien posiadać najważniejsze elementy w celu zwalczenia pożaru.