You are currently viewing Znany producent blokad

Znany producent blokad

Blokowanie zaworów i panelów sterowniczych w wielu zakładach staje się normą. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa pracy pracowników, którzy znajdują się na terenie zakładu. Liczne wypadki spowodowane nieautoryzowanym użyciem takich elementów sprawiło, że zaczęto myśleć o możliwości zabezpieczenia się przed tym. Najlepszym rozwiązaniem pozostało wciąż proste blokowanie takich miejsc blokadami.

W wielu miejscach stosuje się blokadę Lockout

Blokady LockoutBlokada zaworu to najbardziej pewny sposób jego zabezpieczenia. Takie zawory regulują zazwyczaj przepływ jakiejś substancji przez nie, które niekiedy mogą być niebezpieczne. Już samo wysokie ciśnienie w rurociągach sprawia, że wszelkie niewłaściwe ustawienia zaworów mogą doprowadzić do wypadku. Wyobraźmy sobie, że w warunkach wysokiego ciśnienia, nagle ktoś zamyka zawór sprawiając, że to ciśnienie jeszcze bardziej urośnie do ekstremalnych rozmiarów. W takim przypadku może to doprowadzić do rozsadzenia rurociągów, które nie są dostosowane do tak dużych ciśnień. O takim pesymistycznym scenariuszu pomyśleli już inżynierowie firmy Lockout tworząc blokady. Blokady Lockout są bardzo proste w użyciu i nie wymaga się do ich założenia fachowej wiedzy. Są to blokady mechaniczne zabezpieczane zwykłą kłódką lub kluczykiem

, do którego dostęp ma tylko osoba, której zadaniem jest zajmowanie się takim zaworem i nikt więcej. Trzeba przyznać, że blokady Lockout spełniają swoje zadanie w stu procentach. Tam, gdzie się je stosuje redukuje się liczba wypadków spowodowanych nieautoryzowanym dostępem praktycznie do zera. Dzięki założeniu blokady mamy pewność, że danym zaworem operuje wyłącznie osoba, która się na tym zna i nikt. inny. Wprawdzie istnieją przypadku, że ktoś komuś użyczył taki kluczyk i nieautoryzowana osoba otworzyła zawór, jednak to kwestia moralnego podejścia do bezpieczeństwa w firmie.

Przedsiębiorcy, którzy chcą się zabezpieczyć przed wypadkami powinni zainwestować w odpowiednie systemu. Okazuje się, że nie wszystkie z nich są ekstremalnie drogie. Najprostsze blokady mechaniczne mogą zdziałać więcej niż jakiekolwiek zabezpieczenie elektryczne. Zwykły kluczyk może uratować życie wielu osób i może warto się zastanowić, czy ten właśnie kluczyk nie powinien zabezpieczać czegoś w naszym zakładzie pracy.